עם הזמן, הגוף שלנו מתבלה וגם הסחוס המגן על העצמות כבר לא מה שהיה. בחלוף השנים הסחוס פשוט נשחק ולעיתים, גם טיפולי פיזיותרפיה אינם עוזרים להפחתת הכאב. מצב עניינים זה גם עשוי להחמיר קשיי ניידות קיימים. עקב המצב, פעמים רבות המטופל נאלץ לעבור ניתוח להחלפת מפרקים. במסגרת הניתוח, מסירים את הסחוס הפגום ומחליפים אותו בשתל מלאכותי. בשנים האחרונות, ניתוח זה מתבצע באחוזי הצלחה גבוהים. הליך רפואי זה מאפשר לאנשים רבים להמשיך את חייהם בלי כאבים ואף לחזור לבצע ספורט. השתלים המתקדמים הקיימים היום, נותנים למטופל הרגשה טבעית והם עשויים להחזיק עשרות שנים.

השיקום הנדרש לאחר ניתוח החלפת מפרקים

ניתוח החלפת מפרקים מתבצע על ידי אורתופד אשר מתמחה בטיפול בברכיים. לאחר הניתוח, נדרשת תקופת שיקום והתאוששות כדי לחזור לשגרת היום יום. זמן ההתאוששות משתנה מאדם לאדם. על פי רוב קיימת חשיבות למניעת פצעי לחץ וכן לתרגול של פיזיותרפיה. כמו כן, יש להתאים את הסביבה הביתית לקראת תהליך ההתאוששות. ישנם מוצרים מגוונים שעשויים לעזור בתהליך השיקום, כמובן בהתאמה לצרכיו האינדיווידואלים של כל מטופל. ניתן גם להתייעץ עם הרופא או המטפל לגבי התאמת המוצרים הרצויים לפי הצורך.

אחרי הניתוח כדאי להצטייד במוצרים סופגים

אחרי ניתוח של החלפת מפרקים, יש להיערך למצב של קושי בניידות. ייתכן מצב שבו יידרשו מספר שעות ואף מספר ימים כדי לחזור לשגרה ולהגיע למצב של תנועה תקינה. במידה והמטופל מתקשה לצעוד לכיוון השירותים ולהתפנות, קיים חשש אמיתי לבריחת שתן. כאשר מרגישים חולשה המלווה בתחושה של חוסר אונים, כדאי להצטייד במוצרים סופגים על מנת להימנע מאי נעימויות. כיום ניתן להשיג חיתולים בגזרה נוחה, המצוידים בפס המאפשר פתיחה וסגירה לפי הצורך. ניתן גם למצוא חיתולים עמידים במיוחד המחזיקים גם לאורך שנת הלילה. החיתולים מגיעים במגוון מידות, כך שניתן להתאים אותם לצרכיכם בצורה מושלמת.

התמודדות עם כאב לאחר הניתוח

כאבים לאחר הניתוח עשויים לתקוף את המטופל בייחוד בשעות הלילה. עוצמת הכאב עשויה להשתנות מאדם לאדם. משום כך, מומלץ להיעזר בייעוץ רפואי על מנת להגיע להחלטה משותפת עם הרופא המטפל לגבי סוג משכך הכאבים הרצוי לכל מטופל. קיימים משככי כאבים אשר יש לצרוך אותם בבליעה, אך ישנם גם מכשירים שונים שעשויים לעזור בהתמודדות עם כאבים. בין היתר ניתן למצוא מכשירים המותאמים למצב דלקתי, מכשירי טנס, ביופידבק וכן מכשירים לעיסוי האזור הפגוע.

אביזרי אורטופדיה ומוצרים לתרגול פיזיותרפיה ביתית

אחרי ניתוח החלפת מפרק המטופל עשוי לסבול מכאבים ולחוות קושי לנוע בצורה תקינה. משום כך, פעמים רבות יהיה צורך במוצרים אורטופדיים, לרבות תחבושות אלסטיות וגרביים אלסטיים. מוצרים אלו מאפשרים פיזור בריא של הלחצים באזור המפרק. בכך הם תורמים להקלה בכאב בזמן צעידה או כל תנועה אחרת המצריכה הרמה של הרגל וכיפוף של הברך. במידה והמטופל מקפיד על פיזיותרפיה גם בבית, לרוב הפיזיותרפיסט יספק לו תרגילים ביתיים שניתן לבצע באזור המגורים. לשם השגת מטרה זו ניתן להיעזר בציוד הולם כגון כדור פיזיו, רצועות גומי ועוד.

בנוסף, יש להקדיש זמן להכנת המרכב למצב של שכיבה וישיבה בפרק הזמן של ההחלמה מהניתוח. לשם כך ניתן להשתמש במושבים אורטופדיים או משענות אשר נועדו לישיבה ממושכת, כריות אורטופדיות או כריות תומכות לישיבה נוחה בסלון או על המיטה.

אם קיים קושי להתנייד בזמן שאחרי הניתוח, כדאי לדעת שישנם גם מוצרי הליכה כדוגמת הליכונים, מקלות הליכה, וכיסאות יעודיים לרחצה שעשויים לעזור בהקשר זה. יש גם להביא בחשבון שבישיבה ממושכת עולה הסיכוי להופעת טחורים. בהקשר זה, ניתן להיעזר בכרית ייעודית המונעת טחורים שעשויה לעזור ולשפר את המצב הבלתי נעים הזה.