ככל שעובר הזמן המודעות לחשיבותם של מדרסים עולה בהתמדה. מדרסים עוזרים לשמירה על יציבה תקינה והם מעניקים לנו אפשרות להיות מסוגלים לעמוד על הרגליים שעות רבות וללכת למרחק רב. מדרסים גם מסייעים במניעת מחלות ונזק בריאותי, הם תורמים לטיפול ביבלות ושלפוחיות, בולמים זעזועים, מפחיתים שברי מאמץ ועוזרים לתהליך הריפוי של פצעים בכפות הרגליים.

מדוע מומלץ לרכוש מדרסים

חכמינו זכרונם לברכה אמרו: “נפש בריאה בגוף בריא”. בימינו אמרה זו מקבלת גם תיקוף מדעי. על מנת ליהנות מאיכות חיים המלווה בשמחת חיים, חשוב לבצע פעילות גופנית בצורה מסודרת. אולם, אליה וקוץ בה. מצד אחד פעילות גופנית תורמת לבריאות, אך מאידך היא עלולה לגרום לנזק לעצמות ולמפרקים ולכאבים. אחד מסוגי הפעילות הגופנית הנפוצים והבריאים ביותר הינו ריצה. פעילות אירובית זו מפעילה שרירים רבים ויש לה תועלות בריאותיות רבות. אולם, כדי ליהנות מהיתרונות הבריאותיים, מומלץ להיעזר במדרסים שיתמכו ויגנו על כף הרגל אשר תפקידה לשאת עומס רב בעת הריצה. 

יתרונותיהם הבריאותיים של מדרסים

  • מדרסים טובים יכולים לשפר את היציבה. תודות למדרסים, ניתן לרוץ למרחקים ארוכים כאשר הגוף יציב ומאוזן וכך להימנע מכאבים ונזק לעצמות.
  • מדרסים מסייעים למניעת נפיחויות, שלפוחיות ויבלות בכף הרגל כתוצאה ממאמץ יתר. המדרסים גם משמשים כבולמי זעזועים ובכך מפחיתים במידה רבה שברי מאמץ, נקעים, ונזקים אחרים לכפות הרגליים.
  • במידה וישנם עיוותים במנח כף הרגל עקב מום מולד או בעיות אחרות שנוצרו בחלוף השנים, מדרסים יכולים לסייע בתיקון אזור זה בכף הרגל.
  • מדרסים עשויים למנוע מחלות שונות שעלולות לגרום לנזק לברכיים, לגב, לכפות הרגליים ולעמוד השדרה.

איך לבחור מדרסים?

בעת בחירת מדרסים יש לשים לב להבדל בין מדרסי מדף הנמכרים בחנויות לבין מדרסים שמותאמים אישית עבור המטופל. מדרסי מדף מיוצרים באופן אחיד עבור כולם ולכן הם לא נותנים מענה לעיוותים ספציפיים במבנה של כפות הרגליים ולבעיות אינדיווידואליות אחרות. לעומת זאת, מדרסים מותאמים אישית מיוצרים כך שיתאימו בצורה מדויקת למבנה כפות הרגליים הייחודי של המטופל ולבעיות האורתופדיות שלו.

התאמת המדרסים לכפות הרגליים מבוצעת בעזרת מכשירים ייחודיים אשר בוחנים את המבנה של כף הרגל, בודקים האם היא ישנם עיוותים שונים כמו פלטפוס או אלפוס. ההתאמה מתבצעת גם תוך מדידת כף הרגל ובהתאם לבעיות נוספות שמהן סובל הפציינט כגון מחלת הסוכרת, דורבן בעקב ועוד. באופן כללי, על בחירת המדרסים להתבצע בהתאם לשלושה גורמים: גמישות, גודל והתאמה אישית. מדרס טוב לא צריך להיות קטן מדי או גדול מדי וגם לא רחב או צר מדי. עליו להיות מותאם לכפות הרגליים במדויק. ישנם מצבים אשר בהם נדרשת גמישות של המדרס, לדוגמא אצל ספורטאים. בנוסף, ישנם מקרים שבהם נדרש מדרס קשיח יותר, לדוגמא אצל חולי סוכרת. לסיכום, יש לזכור כי רק מדרס מותאם אישית יצליח לשפר את איכות החיים של המטופל ולתת מענה לצרכים הייחודיים שלו.